logo wojewody

 


Lekarz rodzinny    Pediatra    Pielęgniarka    Położna    Badania     Specjalista    Szpital    Stomatolog    Badania    Onkologia     Lekarz    Szpitalny Oddział Ratunkowy    Apteka    Pierwsza pomoc    

 Patronaże - domowe wizyty w domu w ramach opieki zdrowotnej nad matką i noworodkiem.

Opieka położnej

Wróciłaś do domu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Masz wiele pytań i wątpliwości odnośnie opieki nad maleństwem oraz dotyczących ciebie samej. Możesz liczyć na pomoc pracowników ochrony zdrowia. W ciągu pierwszych 6 tygodni życia twojego dziecka w twoim domu powinna pojawić się położna środowiskowo-rodzinna (w zależności od potrzeby nawet kilka razy) na tzw. wizycie patronażowej. Położna, oprócz oceny stanu zdrowia twojego i twojego dziecka, udzieli ci rady w zakresie pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, ogólnie opieki medycznej, socjalnej oraz samoopieki.

Położna środowiskowo-rodzinna realizuje kompleksową opiekę nad kobietą i jej rodziną w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii w każdym okresie życia kobiety w warunkach domowych szczególnie uwzględniając:

  • opiekę w okresie dojrzewania,
  • opiekę w okresie ciąży,
  • opiekę okołoporodową nad kobietą i noworodkiem,
  • opiekę w schorzeniach ginekologicznych i onkologicznych,
  • opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem.


Aby mieć pewność opieki położnej należy dokonać wyboru położnej środowiskowej, czyli złożyć odpowiednią deklarację. Masz prawo do wyboru dowolnej położnej środowiskowej i nie musi to położna praktykująca tam, gdzie twój lekarz rodzinny. Dobrze jest dokonać wyboru położnej wcześniej jeszcze w okresie ciąży lub wcześniej.

Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce środowiskowej/rodzinnej, zgodnie z wcześniejszą deklaracja wyboru.


Opieka pielęgniarki

W 3 - 4 miesiącu życia dziecka powinna odbyć się wizyta patronażowa pielęgniarki, mająca na celu udzielenie ci instruktażu w zakresie pielęgnacji niemowlęcia, karmienia piersią i pielęgnacji jamy ustnej. W razie rozpoznania problemów zdrowotnych i społecznych rodziny pielęgniarka powinna udzielić ci pomocy i rady. stwierdzono zaburzenia
w stanie zdrowia dziecka


Opieka lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego

W 1 lub 2 tygodniu życia twojego dziecka powinna odbyć się wizyta patronażowa lekarza pediatry (rodzinnego), tego, którego wcześniej wybrałaś dla swojego dziecka.
Czego możesz się spodziewać po takich odwiedzinach?
Otóż oprócz tego, że lekarz powinien odpowiedzieć ci na wszystkie nurtujące cię pytania, powinien przeprowadzić odpowiednie badania noworodka z uwzględnieniem jego rozwoju fizycznego, pomiaru i monitorowania obwodu głowy, oceny żółtaczki, podstawowej oceny stanu neurologicznego oraz badania przedmiotowego w kierunku wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych.
W 3 tygodniu życia dziecka powinno być przeprowadzone badanie okulistyczne niemowląt urodzonych przed 36 tyg. ciąży, z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu, oraz wymagających intensywnej tlenoterapii i fototerapii.

 

Wyszukiwarka Według Godzin Przyjęć

 
Prosimy zawęzić kryterium do powiatu lub kliknać Wyszukaj z wyszukiwarki ogólnej.
Miasto


Dzień tygodnia


Wybierz zakres usług medycznych lub lekarza:
pasek

POZ


Specjalista


Szpital


Stomatolog


Inne


Wyszukiwarka Według Powiatów

 
Prosimy zawęzić kryterium do powiatu lub kliknać poniżej Wyszukaj z wyszukiwarki ogólnej!
 
Proszę kliknąć na powiat lub wybrać go z mapki, klikająć na jego obszar.
Wyszukaj z wyszukiwarki ogólnej >>>
 
Informacja:

W tej zakładce mogą Państwo wyszukać dyżury aptek w takich okresach jak:
  • pora wieczorowa
  • święta
  • weekendy
<<<    Grudzień 2017    >>>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


lub proszę wybrać z kryterium:

Powiat:

 


Zobacz również wyszukiwarkę aptek w województwie


Ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy korzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia. 

Informacja dotycząca nocnej i świątecznej pomocy medycznej.


Świadczenia te udzielane są od poniedziałku do piątku od godz. 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. W mieście Opolu lekarz rodzinny przyjmuje do godzinny 20.00, po tej godzinie należy się zgosić do odpowiedniej placówki udzielającej porady medycznej nocnej i świątecznej.
Informacja o tym, która placówka medyczna udziela pacjentom świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, powinna być wywieszona w przychodni.

 


 
 
 
start  |   mapa serwisu  |   wyszukaj  |   kontakt z nami  |   polityka prywatności
Projekt i wykonanie: Kamil Dziechciński
Nadzór merytoryczny: Magdalena Kierońska-Ignaciuk
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!